top of page

A helyszín, ahol lapra vetették Matula bácsi történetét

Ahogy olvassuk a regényt nagyon részletes, szinte pontos leírást kapunk arról, hogy az egykori nádkunyhó – ma már téglaház – pontosan merre található Magyarországon. A helyszín Fekete István két művében is „főhadiszállásként” jelenik meg: a Tüskevárban és a folytatásaként megírt Téli berekben is azonos helyszínről beszélünk.


Fontosnak tartom megemlíteni, hogy Fekete István számos más sikeres regénye mellett (pl: Kele, Vuk) a Tüskevár is nagy sikert aratott a közönség körében. Bátran állíthatom, hogy nincs olyan generáció, aki ne olvasta volna el ezt a csodálatos regényt. A regény megírása során Fekete István kerülte a településnevek használatát, azonba a történet mesélése során számos olyan megjegyzést tett, amely alapján ki lehet „számolni”, hogy pontosan hol játszódik a történet.

A Fenékpusztához közeli – Keszthelytől nem messze – levő Diás-sziget gyakori helyszíne volt a műnek, továbbá itt folyik össze a Hévízi-csatorna és az Ős-Zala, amely szintén nagy segítségünkre van a pontos hely felderítésében.


Vegyél te is részt az izgalmas túrán!


Matula bácsi „otthonába” heti 5 napon át napi két alkalommal van lehetőség részt venni a szervezett túrákon. 2010-ben egy kócsag tanösvényt is kialakítottak az odalátogatók számára, mely során rövid betekintést kaphatnak az ott élő állatok és növények világába. Na de ez miért is olyan vonzó?

A Diás-szigetre látogatva, meghitt nyugodt természeti környezet fogad bennünket, a víz fölé emelkedő fák, a sás és a nádas harmonikus környezete fogadja az érdeklődőket. Amint a szigetre lépünk egy nádfedeles ház fogad bennünket, amely mellett ott áll a nádkunyhó, amely Matula bácsi kunyhójának élethű másolata. Sajnos az eredeti kunyhót még az ’50-es években lebontották, illetve ekkor épült meg a még most is álló téglaház, amelynek dolgozószobájában született meg a Téli berek című regénye, és a Vuk is.


A túra során megismerhetjük Matula bácsi valóját, hogy ki is volt ő, és hogy egyáltalán élő vagy kitalált személyről beszélhetünk-e.


Menj és fedezd fel egy híres regény valós helyszínét!


Kép forrása: Tüskevár c. film

Comments


Keress oldalunkon!

Zene olvasáshoz!

bottom of page